Botaniczny czar Tatr

09/03/2019


Może Tatry nie są najwyższym pasmem górskim Europy, ale za to mogą się poszczycić pięknym ogrodem botanicznym. Piszemy o tym nie bez powodu, bo słońce już prawie wiosenne i nawet się nie zorientujemy, kiedy wszystko strzeli ku niebu! Chcąc zobaczyć bogactwo florystyczne, jakim mogą się poszczycić Tatry, wystarczy pojechać do Tatrzańskiej Łomnicy. Słowackie Lasy Państwowe Tatrzańskiego Parku Narodowego otworzyły tu najwyżej położony ogród botaniczny na terenie Europy. Pośród prawie 200 gatunków porostów, mszaków i roślin kwitnących możemy również zobaczyć tatrzańskie endemity. Dla wielu z nas samo pojęcie ENDEMIT jest niezrozumiałe, dlatego w tym miejscu należy podkreślić, że to pojęcie w dużym uogólnieniu dotyczy tych roślin, które występują tylko na obszarze Tatr.

Czytając ten wpis nie można zadać sobie pytania - gdzie ich szukać i czy jest jakakolwiek szansa na odnalezienie ciekawego stanowiska? W tej kwestii z pomocą przychodzi nam Wydawnictwo Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jak donoszą autorytety tematu, nasze poszukiwania powinniśmy rozpocząć w strefie kosodrzewiny, hal i turni. To właśnie tam rośnie ponad 70% endemitów. Korzystając z chwili, że wszystko jest jeszcze pod śniegiem, patrząc na zamieszczone zdjęcia warto uwrażliwić oko i wtedy kiedy będzie „ten czas" - cieszyć się otaczającym pięknem.

Z zasobów netu wybraliśmy dla Was kilka ładnych zdjęć, żeby zachęcić do osobistych poszukiwań. Jeżeli ktoś z Was może się pochwalić swoimi zdjęciami to chętnie zobaczymy – zdjęcia z „duszą" i krótkim opisem „gdzie" … „kiedy" są bezcenne…

Wybrane tatrzańskie endemity:

1. Wiechlina granitowa

2.Warzucha Tatrzańska



Inne ciekawe rośliny występujące w Tatrach:

Mak tatrzański

Przymiotno węgierskie

Sasanka alpejska

Komentarze

Brak opinii

Napisz opinię