Jak dobrać odpowiednie skarpety turystyczne / sportowe ?

26/04/2018


Komfort stóp ma ogromne znaczenie podczas uprawiania każdej aktywności outdoorowej. Stopy są naszą podstawą, niosą nas przez świat, dlatego też warto zadbać o ich wygodę i bezpieczeństwo. Tylko jak skutecznie wdrożyć w życie plan dopieszczenia stóp? Z pewnością pierwsze przyjdą nam na myśl odpowiednio dobrane buty, może jakieś zabiegi pielęgnacyjne. Dobry trop, jednak prawidłowa odpowiedź jest bliżej, niż myślicie. Tuż przy samej stopie...

Pamiętasz dzień, w którym obtarły Cię Twoje ulubione buty trekkingowe? To okropne uczucie podczas trekkingu, gdy w miejscu zagięcia skarpetki czujesz, jak z każdym kolejnym kilometrem powstaje większy odcisk... Źle dopasowana skarpetka może przynieść więcej szkody niż pożytku. Zamiast grzać i chronić, może stać się źródłem obtarć, odparzeń i naszej frustracji podczas wędrówki. Jak więc dobrać skarpetki ? To wszystko zależy od aktywności, do jakiej zamierzamy ich używać. Przyjrzyjmy się różnym rodzajom skarpet i różnicom między nimi.

Skarpety można podzielić m.in. pod względem materiału, z jakiego są wykonane. Na co dzień, do tak zwanych „cywilnych" butów zakładamy najczęściej skarpetki bawełniane. Owszem do miejskiej dżungli jest to dobry wybór. Jednak odradzamy zakładanie bawełnianych skarpet do aktywności outdoorowych. Bawełna absorbuje wilgoć i zatrzymuje ją na długo. To może powodować brak komfortu termicznego i bolesne obtarcia. Dlatego na biegowy trening, górską wycieczkę, czy narciarskie szaleństwo warto wybrać skarpety wykonane ze specjalistycznych włókien i o odpowiedniej konstrukcji.

Wełna merino – ten rodzaj wełny odznacza się doskonałą termoizolacją. Skarpetki wykonane z wełny merino zapewniają stopie właściwe oddychanie, odprowadzają wilgoć, pozostawiając skórę przyjemnie suchą. Liderem w tej branży jest marka Smartwool, która ma w swojej ofercie skarpety do biegania, skiturowe oraz trekkingowe. Skarpety Smartwool można nosić cały rok, nawet latem, choć dla niektórych może być to zaskakujące, ponieważ wełna merino zimą grzeje, a latem pozwala zachować przyjemne uczucie świeżości.

Jeśli chodzi o włókna idealne na cieplejszą porę roku warto też przyjrzeć się skarpetom wykonanym z mieszanek zawierających syntetyczny CoolMax®, który zapewnia uczucie suchości skórze i pomaga chronić przed przegrzaniem.

Niektóre firmy stosują także swoje opatentowane mieszanki różnego typu włókiem — zdecydowanym liderem w tej dziedzinie jest Bridgedale. Marka ta opracowała unikalną technologię specjalistycznego splotu włókien - najwyższej jakości przędze naturalne są owijane technicznymi włóknami, co zapewnia komfort i wytrzymałość. Wyroby podzielone są na dwa typy: skarpetki z dodatkiem CoolMax –przeznaczone na ciepłe pory roku. Łączą włókna syntetyczne (np. nylon lub CoolMax®) z naturalną bawełną lub wełną merynosa oraz wyroby z włókien wełny lub wełny merynosa połączonych z domieszkami syntetycznymi wzmacniającymi ich odporność mechaniczną.

Kupując skarpety trekkingowe, narciarskie lub biegowe, należy dokładnie przyjrzeć się również konstrukcji szwów. Łączenia powinny być pozbawione zgrubień, wszelkie szwy spowodują obtarcia. Skarpety zaprojektowane są tak, by wspierały stopę podczas ruchu. Odpowiednie panele wzmacniające, ściągacze zapobiegające zsuwaniu się skarpetki oraz wstawki kompresyjne wzmacniają staw skokowy i wspierają pracę mięśni.

Komentarze

Brak opinii

Napisz opinię