Meszhed - kompleks Imana Rezy. Autor: Łukasz Odzimek

26/08/2016


Meszhed to drugie, co do wielkości, miasto Iranu z trzema milionami mieszkańców i dwudziestoma milionami pielgrzymów rocznie.

Jest to również drugie, po Mekce, najświętsze miasto szyitów. W świecie szyitów istnieje powiedzenie, że do najświętszego miasta muzułmanów - Mekki idą bogaci, a do Meszhedu biedni. Cała masę pielgrzymów w Meszhedzie przyciąga grobowiec Imama Rezy – ósmego imama szyickiej społeczności.To wokół grobowca i kompleksu obraca się w tym mieście całe życie.

Już na ogromnym dworcu autobusowym w Meszhed widoczna jest radość pielgrzymów z przybycia. Ich narodowość wykracza poza wszelkie podziały narodowe. Wielu z nich to Afgańczycy, Turkmenii, Arabowie, Uzbecy, Irakijczycy, a nawet wierni z chińskiego Xing-Yang. Są to zarówno szyici jak i sunnici. Już sama ich obserwacja na dworcu autobusowym, ten moment radości z przybycia, potrafi zapierać dech w piersiach. To często ich podróż życia, bo pielgrzymka ta bywa z reguły jedynym życiowym wyjazdem poza wioskę. To dla wielu wiernych tak mistyczne doznanie, że już na dworcu biją się w pierś - krzycząc i szlochając – Ali, Ali, Ali…



Kompleks budynków Imama Rezy ma powierzchnię 75 hektarów, jest w wielu miejscach wyłożony złotem. Posiada przepiękny meczet Ghoharshad, 14 minaretów, 20 hal modlitewnych, uniwersytet oraz liczne muzea i biblioteki. Całość jest tak ogromna, iż nie sposób zwiedzić kompleksu w jeden dzień. Oficjalnie - nie muzułmanie, nie mają wstępu do wielu z tych obiektów, jednak przy małym kamuflażu i takim natłoku wiernych - nie będzie z tym problemu. Niestety, w obrębie kompleksu nie wolno robić zdjęć, kilka lat temu jakiś obłąkaniec wniósł bombę ukrytą w aparacie lustrzance – od tego momentu jest bezwzględny zakaz używania aparatów.

Każdy, kto choć raz odwiedzi teren kompleksu Imama Rezy raczej go nie zapomni. Mauzoleum ma złotą kopułę, złotą bramę prowadzącą wprost do placu, na terenie którego mieszczą się wysokie arkady. Przepych orientu osiąga tutaj apogeum. Wszędzie we wnętrzach panuje ogromne bogactwo. Ściany sal są pozłacane lub ozdobione mozaikami, zaś na posadzkach - dywany. Centralnym miejscem mauzoleum jest grobowiec Imama Rezy, do którego dostęp osobno mają kobiety i osobno mężczyźni.


To właśnie jest to miejsce. Punkt największych eksplozji emocji i łez, przebywając w którym, wielce prawdopodobnym będzie, że sami staniemy się jego aktorami. To nie jest jedynie grobowiec zmarłego przez 1200 laty imama, to także swoiste miejsce oczyszczenia duszy, modlitwy i próśb wiernych. Każdy chce dotknąć złotych krat. Szczęśliwcy trzymają na nich dłonie tak długo, na ile tłum i siła pozwalają. Wszędzie słychać płacz, krzyk, panuje wszechobecna rytualna żałoba. Czuć jednak też radość i szczęście tych, którzy się dostali i dotknęli świętych krat. Wiele starszych osób tu mdleje, są i liczne potrącenia. Nikt nie zwraca uwagi na to, co się dzieje w ziemskim, okalającym go świecie, gdyż każdy oddany jest ponadziemskiemu mistycznemu kontaktowi z Bogiem.To jedno z najbardziej uduchowionych miejsc naszego świata.



Taka sama atmosfera panuje w meczecie Goharszad. Meczet ma dwa piękne minarety - każdy po 40 metrów. Został zbudowany na polecenie cesarzowej Goharszad, żony Shaha Rukha w roku 1418. Samo wnętrze meczetu jest ogromne jak terminal lotniska w kolorze błękitu, kobaltu, turkusu, bieli, szafranu. Meczet posiada bibliotekę publiczną, w której posiadaniu jest ponad pół miliona książek napisanych w 43 językach świata, z czego 32.000 - to dzieła napisane odręcznie, a 1000 - to tomy ręcznie ilustrowane.

Niestety, na terenie meczetu miało miejsce niechlubne wydarzenie, którego bohaterami byli Rosjanie. Niestety ci - często specjalizujący się w niszczeniu pomników kultury świata - w roku 1911 uszkodzili kopułę zrzucając nań bombę.

Na terenie całości kompleksu należy w pełni respektować wymagany ubiór, gdyż zostaniemy wyproszeni, dodatkowo trzeba pamiętać, iż zdjęć aparatem tu nie zrobimy.

Łukasz Odzimek

Galeria:

Komentarze

Brak opinii

Napisz opinię