Jak dobrać długość czekana i jego rodzaj? – część I

22/02/2018


Jak dobrać długość czekana i jego rodzaj? – część 1

Kiedy wyruszamy w góry zimową porą, należy wziąć pod uwagę, że warunki na szlaku będą inne niż te, które zapamiętaliśmy z lata. Skały często pokryte są śniegiem lub warstwą lodu. Żeby móc bezpiecznie (a przynajmniej bezpieczniej) i sprawnie poruszać się po górskim terenie, należy wyposażyć się w niezbędny sprzęt zimowy: raki i czekan. O rodzajach raków pisaliśmy już na naszym blogu. Dziś chcemy poświęcić chwilę doborowi odpowiedniego czekana. A to, jak się okazuje, nie jest takie proste...

Jaki rodzaj czekana wybrać?

Już przeglądając asortyment czekanów, możecie przekonać się, że istnieje wiele modeli, różniących się nieco między sobą. Czy zatem wybór danego modelu czekana ma wpływ na jego funkcjonalność? Ależ oczywiście! I to nie jedyny parametr, jakim należy kierować się podczas zakupu tego typu sprzętu. Czekany można podzielić według rodzaju aktywności:

  • Turystyka wysokogórska – w tym przypadku najlepszym wyborem będzie czekan klasyczny, którego stylisko jest proste, lub lekko zakrzywione u góry. Warto zwrócić uwagę na pętlę, która zabezpieczy nasz czekan przed upadkiem i jego utratą.
  • Wspinaczka lodowa i mikstowa – czekany używane do wspinaczki znacznie różnią się od modeli na potrzeby turystyczne. Stylisko jest mocno wygięte, co sprawia, że energia wspinacza jest znacznie lepiej rozkładana podczas wspinaczki. Czekan wspinaczkowy powinien pewnie leżeć w dłoni. To bardzo ważne, by móc w czasie wspinaczki pewnie na nim zawisnąć. Pełne dopasowanie czekana lodowego zapewnią specjalne obciążniki.
  • Skituring–w przypadku narciarstwa pozatrasowego czekan przydaje się głównie podczas podejść. Czasem może służyć do asekuracji przy zjeździe w bardzo trudnym terenie. Jednak z do tego rodzaju aktywności z powodzeniem można wybrać ultralekki czekan wykonany z nieco słabszej stali, ponieważ będziemy go używać przy grubszej pokrywie śnieżnej.

Czy istnieje czekan doskonały, który posłuży nam do wszystkich form aktywności? Tego samego czekana można użyć w celach turystycznych i na skitury, ale do wspinaczki lodowej już niezbędny będzie zupełnie inny sprzęt. Istnieją też dwa rodzaje styliska – typu B czyli Basic, którego wytrzymałość wynosi około 280 kg. Drugi rodzaj styliska to tym T – Technical, jego wytrzymałość jest znacznie większa, bo szacowana na około 400 kg.

A co z długością czekana? Często jeden model ma różne długości, czy zatem warto zaopatrzyć się w kilka wariantów? To zupełnie odrębny temat, który zgłębimy w następnym artykule!

Komentarze

Brak opinii

Napisz opinię