Jak dobrać długość czekana i jego rodzaj? – część II

22/02/2018

Jak dobrać długość czekana i jego rodzaj? – część 2

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego każdy z czekanów dostępny jest w kilku długościach? Wybór długości czekana nie jest naszym widzimisię, powinien opierać się na pomiarach. Dziś podpowiadamy, jak dopasować czekan turystyczny do swojej sylwetki.

Każdy z nas jest inny – brzmi jak banalny frazes, ale akurat w kwestii doboru, różnice między nami mają bardzo istotne znaczenie przy zakupie czekana. Właściwa długość czekana jest zależna od wzrostu osoby, która będzie go użytkowała. Czekan nie ma możliwości regulacji, więc należy wybrać najlepiej dopasowany, by uniknąć zakupu niewygodnego sprzętu.

Dokładne pomiary

Podczas doboru długości czekana warto poprosić kogoś o pomoc przy jego mierzeniu, by pomiar był rzetelny. Rękę prostujemy wzdłuż ciała w naturalny sposób. Zwróćcie uwagę na ułożenie Waszego ciała – nie przekrzywiajcie barków i nie schylajcie się. Aby właściwie dobrać czekan należy stanąć w pozycji wyprostowanej z rękami opuszczonymi wzdłuż tułowia. Długość czekana wyznaczmy od środkowej części dłoni do około 10-15 cm powyżej kostki. i tu pomocna okaże się druga osoba, która pomoże nam dokonać pomiaru.

Dlaczego długość czekana jest tak ważna?

Pamiętajmy aby czekan nie był do samej kostki, bądź prawie do niej, ponieważ będzie nam przeszkadzał w trakcie marszu. Musimy też pamiętać, że czekan powinniśmy trzymać po stronie stoku, którego rzeźba jest zróżnicowana, a za długi czekan będzie zahaczał o podłoże. Dobór czekana turystycznego do połowy łydki również nie jest właściwy. Osoby niższe miałyby wówczas nie lada problem z jego doborem ponieważ na rynku nie ma tak krótkich czekanów turystycznych. Ponadto zbyt krótki czekan daje mniejszą gwarancję że Cię utrzyma oraz, w awaryjnej sytuacji - przy szybkiej reakcji podczas hamowania, może nam brakować długości styliska do pewnego i mocnego chwytu.

Komentarze

Brak opinii

Napisz opinię